Bilecik Mesleki Eğitim Merkezi Erasmus+ Projesi Kabul Edildi

Bilecik Mesleki Eğitim Merkezi tarafından 2018 çağrı döneminde hazırlanıp Türk Ulusal Ajansına sunulan “BİLECİk’İN İŞ GÜCÜ İLE PİYASALARININ UYUMLAŞTIRILMASI” isimli Erasmus + projesi kabul edildi.

Bu proje ile Bilecik Mesleki Eğitim Merkezinden on öğrencimiz, Fransa Paris´te TİG Kaynağı; on öğrencimiz Avusturya Bregenz´de Torna ve on öğrencimiz de Romanya Bükreş´te Demobrazyon stajı yapacak.

ERASMUS PROGRAMI NEDİR ?

Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.

Erasmus programı, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak bu amacı gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Program, sunduğu hareketlilik olanağı ile Avrupa halklarının birbirlerini algılamasındaki önyargıların yükseköğretim çevrelerinde kırılmasına hizmet etmektedir. Erasmus programı ile 1987’den günümüze kadar 1,5 milyondan fazla yükseköğretim öğrencisi, başka bir Avrupa ülkesinde öğrenim hayatının bir dönemini geçirmiş; o ülkenin insanlarını ve kültürünü de tanıma imkanı elde etmiştir. Program 2012 yılı itibariyle 3 milyon öğrencinin Erasmus öğrencisi olmasını hedeflemektedi

ERASMUS KİMDİR ?

Hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri olan Erasmus,Avrupa’nın ortak bir sanat ve bilim çatısı altında birleşmesine yaptığı katkılardan dolayı ve çağının eğitim felsefesine olan etkisi ile programa uygun bir isim olarak düşünülmüştür.