Bilecik Devlet Hastanesi’nde ilk kez kapalı yöntemle bağırsak ameliyatı (laparoskopik anterior rezeksiyon) ameliyatı yapıldı.

Bilecik Devlet Hastanesindeki ilk kapalı yöntemle bağırsak ameliyatı (laparoskopik anterior rezeksiyon) ameliyatı, İsmi verilmeyen hasta kilo kaybı ve karın ağrısı, iştahsızlık şikayeti üzerine hastaneye başvuran ismi verilmeyen hastaya yapıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Genel cerrahi uzmanı Op.Dr. Süleyman Deniz Kahraman ve Op. Dr. Gürkan Güneri hastaneye başvuran ismi verilmeyen hastan’ın kilo kaybı ve karın ağrısı,, iştahsızlık şikayeti olduğunu belirterek, hastaya yapılan tetkikler sonucu kolon kanseri tanısı konulmuştur. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Deniz Kahraman Açık ameliyatlarda hastanın ağrısı, tedavi süresi daha uzun sürüyor. Fakat kapalı yöntemle yaptığımızda hem hastanın taburcu olması, hem normal hayatına kısa sürede devam etmesi hem de ameliyat sonrası bu hastamızın hiçbir sıkıntısı olmadı, genel durumu iyi olduğu için hastamız taburcu edilmiştir” dedi.

KOLON KANSERİ NEDİR ?

kalın bağırsak, ortalama 1,5 ile 2 metre uzunlukta bir organdır. Kalın bağırsak, kolon ve rektumdan meydana gelmektedir. Peki, rektum neresidir? sorusuna cevap verecek olursak, kalın bağırsağın anüsten önceki son 12 santimetrelik dışkının depolandığı kısmına denir. Kolon ise rektum dışındaki diğer kalın bağırsak bölümüdür. İnce bağırsaktan büyük ölçüde sindirilmiş halde gelen besinler, kolon bölgesinde tekrar ayrıştırılmakta, su ve mineraller alındıktan sonra geriye kalan kısmı, anüs yoluyla atılması için rektumda depolanmaktadır.

Kalın bağırsakta kolon bölümünde ortaya çıkan kansere, kolon kanseri denmektedir. Kolonda görülen kanser, erken evrede teşhis edilirse tamamen tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Ancak erken fark edilemediği durumlarda bu kanser türü; yakın lenf bezlerine, komşu olduğu mide, dalak gibi organlara ve kan vasıtasıyla da vücuttaki diğer bölgelere yayılmaktadır.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Bağırsak kanserlerinin belirtileri, sıklıkla dışkılama alışkanlıklarında değişiklik şekilde kendini gösterir.

Geçmeyen ishal ya da kabızlık, dışkıda incelme, dışkıdan ve anüsten kan gelmesi, dışkıda yumurta akına benzer bir salgı olması kolon kanserinin belirtileri arasında bulunur. Kanser daha da ilerlediğinde karın bölgesinde, şişlik ve ağrı gibi şikayetler gözlenir. Dışkılama yaparken ağrı duyma ve zorlanma, demir eksikliğine bağlı kansızlık, kilo kaybetme ve karın bölgesinde kitle oluşumu da kolon kanseri ile ilgili bulgulardır.