Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) tarafından düzenlenen Amatör Telsizcilik 2018 yılı ikinci dönem sınavı 28 Ekim 2018 Pazar günü yapıldı. Türkiye’nin 17 ilinde gerçekleşen imtihana Bileci’ten de katılan 5 Amatörten 3 çü imtihanı kazanırken 1 kişide yükseltme sınavını kazandı amatör telsizciliğe olan ilginin her geçen yıl artıyor. KEGM tarafından yapılmaya başlandığı 2010 yılında sınavlara 500 dolayında kişi katılırken, bu yıl sınava girmek için 3 bin 208 kişi başvurdu.

Amatör telsizcilik açısından on idari bölgeye ayrılan ülkemizde en çok amatör telsizci sırasıyla ikinci, birinci ve beşinci bölge bulunuyor. A sınıfı belgeli amatör telsizci sayısı Türkiye genelinde 16 bini aşmış durumda.Belge yükselteme sınavını kazanan TAB7BSN SAADETTİN ŞENER yeni amatör belge sınavını kazanan amatör isimleri şöyle.

Birol Yaraş, Ali Dabanlı, Adil Karabulut, İmtihanı kazan arkadaşarını tebrik için bir araya gelen Bilecik ilinde faaliyette olan amatör telsizci arkadaşları tebrik için bir araya geldi. TA2LP OSMAN DEMİR, TA2MSR MURAT SARI, TA2MTL ŞEMSİ MUTLU, TA2ILA İLKER ARSLAN, TA2ADI İBRAHİM DEMİR, TA2QN VELİ DEMİR, TA2OLB BARIŞ SABIRLI, TA2ISA SEMİH AKGÜN, TA2NH AHMET DERE, TB2HDK HAKAN DULAKPINAR, TB2GUI BÜLENT AÇIKGÖZ, TA2UMH ÜMMÜHAN DEMİR, Amatör telsizcilik dışarıdan bakıldığında bir hobi faaliyeti gibi görünse de, aslında afet haberleşmesinin en önemli unsurlarından biri. Acil ve afet durumunda herşeyin durduğunu ama eve kurulabilecek kısa dalga istasyonla tüm dünyayla haberleşilebileceğini amatör telsizciler belirtiyor. Türkiye genelinde amatör telsizcilik alanında çalışan çok sayıda dernek olduğunu söylerken, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti’nin de (TRAC) bu derneklerden biri olduğunu dile getiriyorlar.